Mobil Uygulama
KORU
Mirası Korumak Elimizde!

Kentimiz İzmir Derneği ile geliştirilen mobil uygulama aracılığıyla korunması gereken kültür varlıklarına yapılan olumsuz müdahaleler artık ilgili birimlere bildirilebilecek. T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği Sivil Toplum Destek Programı Üçüncü Dönem Hibe Programı’ndan destek alarak hayata geçirilen “Kültürel Mirasın Korunmasında Daha Güçlü Bir Sivil Toplum” projesi sayesinde kültür varlıklarımızı KORUmak için artık bir mobil uygulama var!

Uygulamaya Git

Sunulan Hizmetler

 • Yazılım
 • Mobil Uygulamalar
 • UX
 • Mirası Korumak Elimizde!

  Koru, kültürel mirasın tespiti ve yok olma tehlikesi altında olan tarihi yapıların ilgili birimlere iletilerek korunması yönünde çözüm sunmayı amaçlayan, olumsuz müdahalelerin önüne geçilmesini sağlayan lokasyon bazlı bir mobil uygulama.

  KORU uygulamasındaki yaklaşımımızı Mobil Uygulama FrontEnd’i, Web tarafında API sistemi ve Web tarafında Yönetici Paneli olarak üç ana bölüme ayırabiliriz. Her bir bölümde farklı işler için en uygun çerçeveleri kullanarak hizmetlerin birbirleriyle etkileşime girmesini sağladık.

  Avrupa Birliği‘nin mali desteğiyle Sivil Toplum Destek Programı III çerçevesinde Kentimiz İzmir Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında basit ama kullanışlı bir uygulama talep edildi. Yaptığımız toplantılar sonrası önemli özellikler belirlenerek uygulama genel tasarımı ve ekran tasarımlarına başlandı. Proje kapsamının ve tasarımın netleşmesi ile uygulama çevik sprintler ile geliştirilmeye başlandı. Proje takibi Kentimiz İzmir Derneği ile ClickUp üzerinden sağlandı. Her aşamada bilgilendirme ve iletişimin canlı kalışı ile keyifli bir proje süreci oldu.

  Mobil uygulamanın ön yüzünü tasarlarken Figma üzerinden müşterimizin taleplerini de göz önünde bulundurarak araştırma, WireFrame ve ardından UI/UX çalışmalarını tamamladık. Ardından mobil uygulama tarafında React Native (JS ve TypeScript) kullanarak uygulamayı geliştirdik. Dosya teslimi için S3 ve Cloudfront kullandık.

  Web tarafında API sisteminde Laravel / PHP kullandık.

  Web tarafında panelde ise HTML, CSS, JS ve PHP kullanarak müşterimizin bizden talep ettiği en uygun yönetim panelini tasarlayarak geliştirdik.

  Sunucumuzu ise kullanımı kolay, güvenilir ve ölçeklenebilir, uygun maliyetli olan Amazon AWS’den seçtik. Route53, EC2, Cloudwatch, S3, Cloudinformtaion, ECS projede öne çıkan çözüm bileşenlerinden.

  Ana sayfada yer alan buton ile kullanıcıların kolayca bildirimde bulunması amaçlandı. Profil bilgilerini kaydeden kullanıcılar müdahale edilmesi gereken yerin konumunu harita üzerinden seçerek, manuel olarak girerek ya da konum izni vererek mevcut konumu uygulamanın algılaması sağlayarak gerekli açıklamalarla birlikte bildirimin gönderilmesi sağlanıyor. Ön incelemeden geçen bildirimler ilgili kurumlara iletilerek değerlendiriliyor ve sonuç bildirim sahibine uygulama üzerinden iletiliyor. Bu şekilde yaşadığı çevre ile ilgilenen, sorumluluk bilinci yüksek kişilerin bildirimleri ile oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi sağlanacak.